HTML tbody etiketi nedir, nasıl kullanılır? Örneklerle birlikte HTML tbody etiketi hakkında detaylı bilgiler.

HTML tbody Etiketi Nedir?

HTML tbody Etiketi Nedir? HTML tbody Etiketi Nedir?

HTML tbody etiketi, bir HTML tablosunun ana bölümünü tanımlayan bir etikettir. Bu etiket, HTML tablosunun bir parçası olarak kullanılır ve tablonun asıl içeriğini oluşturur.

HTML tabloları, veri ve bilgileri düzenli bir şekilde göstermek için kullanılır. Genellikle satır ve sütunlardan oluşurlar ve bu yapıya tbody etiketi sayesinde içerik eklenir.

tbody etiketi, bir tablonun ana kısmını oluşturur ve genellikle tr (tablo satırı) etiketleri içerisinde bulunur. Bu sayede tablonun içeriği ve yapısı belirli bir düzene oturtulmuş olur.

HTML tbody etiketi, tabloların düzenli bir şekilde organize edilmesini sağlar ve tablo üzerindeki verilerin okunabilirliğini arttırır. Ayrıca CSS ile birlikte kullanılarak tabloların görsel olarak da daha düzenli ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

HTML tbody Etiketi Nasıl Kullanılır?

HTML tbody etiketi, tablo içindeki verileri gruplamak ve biçimlendirmek için kullanılır. Bu etiket, tbody elementinin başlangıcını ve sonunu belirtir. Tablo içeriği tbody elementi içine yerleştirilir.

HTML tbody etiketini kullanmak için, öncelikle bir tablo oluşturmanız gerekmektedir. <table> etiketiyle başlayıp, </table> etiketiyle biten bir tablo oluşturulmalıdır. Daha sonra bu tablo içerisinde kullanmak istediğiniz verileri tbody etiketi içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede tablo içeriği tbody elementiyle gruplanmış olacaktır.

Örneğin, bir online alışveriş sitesinden bir ürünün özelliklerini içeren bir tablo oluşturmak istediğinizi düşünelim. Bu durumda, öncelikle <table> etiketi ile tabloyu oluşturmalısınız, ardından ürünün adı, fiyatı, açıklaması gibi verileri <tbody> etiketi içine yerleştirmelisiniz.

Bu şekilde HTML tbody etiketini kullanarak tablo içeriğini düzenlemek ve gruplamak mümkündür. Bu sayede daha düzenli ve okunabilir tablolar oluşturulabilir.

HTML tbody Etiketi Örnekleri

HTML tbody Etiketi Örnekleri

HTML tbody etiketi, bir tablonun içeriğini oluşturan satırların bulunduğu bölümdür. Bu etiketle birlikte kullanılan diğer tablo etiketleri table, thead ve tfoot etiketleridir.

Birinci örnek olarak, bir restoranın mönüsünü içeren bir tabloyu düşünelim. Bu tabloda yemek ismi, fiyatı ve içeriği gibi bilgiler yer alacaktır. HTML tbody etiketi kullanarak, bu mönüyü kolayca ve düzenli bir şekilde oluşturabiliriz.

İkinci örnek olarak, bir online alışveriş sitesinin sepet sayfasını ele alalım. Müşterinin sepetine eklediği ürünlerin listelendiği tablo için HTML tbody etiketi kullanarak, her bir ürünün bilgilerini satır satır görüntüleyebiliriz.

Üçüncü örnek olarak, bir okulun öğrenci listesini içeren bir tabloyu düşünelim. Öğrenci adı, soyadı, sınıfı ve numarası gibi bilgilerin yer aldığı bu tablo için HTML tbody etiketi kullanarak, öğrenci bilgilerini kolayca düzenleyebiliriz.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.